Galeria

środa, 6 listopada 2019

Odpusty świętego Kaspra

Jak co roku w miesiącu październiku świętujemy uroczyście we Wspólnocie Krwi Chrystusa wspomnienie świętego Kaspra del Bufalo - założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa i patrona Wspólnoty Krwi Chrystusa.


Wspomnienie ze Świdnika

12.10. 2019 r W czasie nadzwyczajnego miesiąca  misyjnego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, odbyło się skupienie członków WKC w Świdniku. Skupienie rozpoczęła Msza Święta w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Moderator podregionu zamojskiego ks. Krzysztof Surowaniec CPPS skierował do zebranych homilię na temat duchowości świętego Kaspra. W czasie, której podkreślił jak ważna jest miłość do Przenajdroższej Krwi Chrystusa dla współczesnego człowieka. Po Mszy Świętej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu gdzie mogliśmy rozważać Drogę Krwi Chrystusa, modląc się koronką do Krwi Chrystusa. Nasz blok modlitewny zakończyła konferencja pt: "Maryja , wypełniająca wolę Boga- Służebnica Pańska", którą przygotował i wygłosił ks Krzysztof. Uwieńczeniem dnia skupienia była agapa słodkościach , kawie i wspólnym śpiewie. Wszysko zakończyło się kapłańskim błogosławieństwem.

 Siostra ze ŚwidnikaKolejnym miejscem świętowania wspomnienia Założyciela Misjonarzy Krwi Chrystusa był Dom Misyjny w Łabuńkach koło Zamościa


To był dzień, który dał nam Pan!
Była sobota 19 października 2019. Ranek przywitał nas piękną słoneczną i ciepłą pogodą. Tego dnia z różnych miejscowości Podregionu Zamojskiego ( Lublin, Świdnik, Kraśnik, Nowa Dęba , Tarnobrzeg, Ostrowiec Świętokrzyski, Cholewiana Góra, Zamość…….) spieszyliśmy autokarami , busami, autami osobowymi do Domu Misyjnego w Łabuńkach. Zgromadziła nas w tym miejscu uroczystość Św. Kaspra del Bufalo – odpust Wspólnoty Krwi Chrystusa.
Na tę uroczystość byli zaproszeni także księża - opiekunowie WKC ze wszystkich parafii. Cieszyliśmy się, że wielu z nich skorzystało z  zaproszenia.
W Łabuńkach witali nas gospodarze tego miejsca. Serdeczność, łzy radości, wspomnienia towarzyszyły nam w rozmowach szczególnie ze starszymi osobami, które mimo ograniczeń zdrowotnych przyjechały, by cieszyć się z bycia we Wspólnocie.
W kaplicy wypełnionej do ostatniego miejsca rozpoczęliśmy nasze modlitewne spotkanie. Konferencję wprowadzającą uroczystość wygłosił ks. Krzysztof Surowaniec CPPS. Wydawałoby się, że wiele wiemy o założycielu Misjonarzy Krwi Chrystusa, tymczasem usłyszeliśmy wiele informacji o św. Kasprze, które poruszyły nasze serca.
Drogowskaz, jaki zostawiła nam św. Kasper: „Miłość – Krzyż – Misja” powinien być także moim drogowskazem. Stawiam sobie pytanie: „Jaką ja jestem misjonarką w moim środowisku, rodzinie, wspólnocie parafialnej, sąsiedztwie?”
W klimacie zadumy, adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, przygotowaliśmy się do przeżycia Mszy świętej. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Henryk Król – diecezjalny opiekun WKC diecezji sandomierskiej w asyście sześciu kapłanów. Zgromadzonych powitał ks. Krzysztof Surowaniec CPPS – moderator Wspólnoty
w podregionie, Homilię wygłosił ks. Michał Przybysz CPPS. Zwrócił uwagę m.in. na to,
że św. Kasper jest Patronem dla nas, na nasze trudne czasy. Możemy go naśladować w tym,
że krzyż Chrystusa będzie naszym źródłem, z którego możemy czerpać siły do działania,
do modlitwy, do przebaczania, pomocy bliźnim itp.  
Błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii św. Kaspra zakończyło się spotkanie modlitewne. Przy smacznym obiedzie, słodyczach i kawie mieliśmy czas na osobiste rozmowy, wspomnienia… Na kiermaszu, cieszącym się dużym zainteresowaniem można było kupić książki, zeszyty formacyjne, modlitewniki, różańce i materiały informacyjne
o Wspólnocie Krwi Chrystusa.
Z życzeniami: „do zobaczenia za rok!” szczęśliwi wracaliśmy do domu.
Błogosławiona Krew Jezusowa!
                                                                                                Jadwiga. 
Kraśnik

Ostatnim miejscem świętowania postaci świętego Kaspra del Bufalo był Kraśnik.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zebrała się Wspólnota Krwi Chrystusa z okolicznych parafii. Radością był jubileusz 35 lecia WKC z parafii świętego Józefa. W czasie homilii ks Krzysztof zwracał uwagę na pokorę, cnotę która charakteryzowała św Kaspra i której powinniśmy się uczyć żyjąc duchowością Krwi Chrystusa.Podniosłym wydarzeniem była Komunia Święta udzielana pod dwoma postaciami. Po Eucharystii każdy mógł oddać osobiście hołd św Kasprowi przez ucałowanie Jego relikwii. Wspólne świętowanie od uczty Eucharystycznej poprowadziło do świętowania przy wspólnym stole, gdzie przez rozmowę, śpiew i wspólne bycie ze sobą umacnialiśmy naszą wspólnotę.


Brak komentarzy: